суббота, 12 марта 2016 г.

Урок № 2
Тема:   Об’ємні іграшки. Збільшення та зменшення деталей іграшки.
Практичні роботи:  1. Створення ескізу об’ємної іграшки.
                                     2. Виготовлення викрійок деталей іграшок та їх
                                          копіювання.
Мета:  навчальна – формування поняття про викрійку деталі іграшки,
                                   способи її збільшення та зменшення;
                                 - навчання створенню ескізу об’ємної іграшки;
            розвиваюча – розвиток наочно-образного мислення, уяви, уміння
                                    аналізувати , порівнювати;                         
            виховна        - виховання творчої фантазії під час виконання ескізу
                                    іграшки.
Матеріально-технічне оснащення уроку: зразки іграшок, малюнки: «Збільшення та зменшення розмірів деталей»,  ескізи та викрійки об’ємних іграшок на основі помпона,  викрійки деталей іграшок з картону.
Інструменти та матеріали:  картон, простий олівець, гумка, папір формату
                                                  А-4, кольорові олівці , ножиці.
Міжпредметні зв’язки:  образотворче мистецтво – зображення тварин.
  Тип уроку:  комплексне використання знань та способів діяльності    
                        (комбінований).
  Основні поняття:  ескіз, збільшення та зменшення деталі, копіювання  
                                    викрійки, лекала.
                                    Структура уроку
1. Організаційно-підготовчий етап – 1 хв
2. Повторення вивченого матеріалу – 2 хв
3. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів – 2 хв
4. Мотивація навчальної діяльності – 1 хв
5. Оголошення, подавання теми уроку – 1 хв
6. Повідомлення очікуваних навчальних результатів для учнів на уроці – 2 хв
7. Вивчення нового матеріалу – 6 хв
8. Осмислення учнями нового матеріалу – 2 хв
9. Формування умінь та навичок. Практична робота – 17  хв
10. Підведення підсумків практичних робіт – 2хв
11. Рефлексія  -  2 хв
12. Домашнє завдання – 1хв
13. Прибирання робочого місця – 1хв
Хід уроку
1.Організаційно-підготовчий етап.
o   перевірка наявності учнів;
o   перевірка готовності учнів до уроку;
o   перевірка наявності спеціального одягу;
o   огляд  робочих місць.
2. Повторення вивченого матеріалу
1. Фронтальне опитування:
а) Що таке лялька? (Лялька – це дитяча іграшка у вигляді людини чи тварини,   або персонаж лялькової вистави);
б) Яка історія виникнення назви «лялька»? (Назва «лялька»  виникла на  честь    чарівної  Богині кохання та весни Лелі (Лялі), яка була нерозривно     пов’язана із весняним відродженням природи, початком   польових робіт);
  в) Яку роль відіграє іграшка в сучасному декоративно- ужитковому мистецтві?
г) Які є види м’яких іграшок? (М’які іграшки є плоскі, об’ємні, з каркасами, набивні, в’язані спицями та гачком, вузлові, ляльки-мотанки  тощо);
д) З яких матеріалів можна виготовляти іграшки?
ж)  Назвіть безпечні прийоми роботи з тканиною.
2.   Індивідуальне опитування:
- Виконати  стібок «уперед голку»  на демонстраційній рамці. Пояснити технологію його виконання.
3. Виставлення і мотивація оцінок.

3. Актуалізація опорних знань та умінь (чуттєвого досвіду)
 - Що таке деталь? (Деталь – це неподільна частина виробу чи механізму, виконана з цілого шматка матеріалу).
- Назвіть  з яких деталей складається іграшка?
- Що таке парні і непарні деталі? Наведіть приклади парних  і непарних деталей.
- Що таке викрійка?
- Як можна збільшити або зменшити розмір іграшки?
4. Мотивація навчальної діяльності
       На основі помпона ми можемо виготовити найрізноманітніші іграшки: качечки, зайчики, капітошки, котики, медведики тощо. Сьогодні пропонується вам обрати іграшку для виготовлення за бажанням, замалювати ескіз   і  виготовити викрійки для обраної іграшки.
5. Оголошення , подавання теми  уроку
( Учитель повідомляє учням усно та диктує для запису у конспекті)
6.  Повідомлення очікуваних навчальних  результатів для учнів на урок:
* учні повинні знати:  що таке викрійка деталі іграшки,  способи її копіювання,  збільшення або зменшення деталей іграшки;
* учні повинні уміти:  створювати ескіз виробу, здійснювати опис іграшки, виготовляти викрійки деталей іграшки з картону за зразком,  збільшувати та зменшувати розмір деталей іграшки,  економно використовувати матеріали для викрійок,  організовувати робоче місце,  дотримуватись правил безпечної праці та санітарно-гігієнічних вимог.
7. Вивчення нового матеріалу
7.1.Вступна бесіда вчителя. (Демонстрація  різних іграшок, виготовлених на основі помпонів)
- Яка іграшка  вам найбільше подобається ? Чому саме?
- З яких деталей буде складатися ваша майбутня іграшка?
      Отже, ви вже обрали іграшку для виготовлення. Пропоную придумати ім’я, або дати  цікаву назву іграшці.                                
- Як будуть називатися ваші іграшки?
7.2. Розповідь учителя.
      Перш ніж виготовляти іграшку, вам потрібно зробити викрійки деталей (лекала) з картону. Такі викрійки щільно прилягають до тканини. Їх зручно обводити олівцем або крейдою, шматочком змилку. До того ж вони довго зберігають форму і ними можна  користуватись кілька  разів. Потрібно запам’ятати певне правило: якщо ви перезнімаєте викрійку з книги, спершу переведіть її на кальку (прозорий папір) і лише після цього -  на картон. Не можна вирізати викрійки просто з книжки. Ви тільки зіпсуєте книжку, а викрійками все одно не зможете скористатися, тому що у книжці тонкий папір. Якщо таку викрійку обвести  олівцем, вона зімнеться і спотворить деталь.
- Діти, скажіть будь ласка, що ви будете робити, якщо  потрібно змінити розмір іграшки?
     Зробити це досить просто. Всі викрійки при бажанні можна збільшити або зменшити. Робиться це за допомогою сітки з більшими або меншими сторонами квадратів.
- Ознайомлення учнів  із способами збільшення та зменшення розмірів деталей  (Додаток А. Збільшення та зменшення розмірів деталей).
8. Осмислення учнями нового матеріалу
 - Що таке лекала або викрійки?
- З яких матеріалів доцільно виготовляти лекала?
- Як можна копіювати викрійки або лекала деталей іграшки?
- Як можна збільшити розміри деталей?
 - Як можна зменшити розміри деталей іграшки?
9. Практичні роботи
 Практична робота №1
Виконання ескізу обраної іграшки
1) Аналіз завдань практичної роботи
- Замалювати об’ємну іграшку  на основі помпона на листку паперу формату А-4. Малюнок розмістити посередині листка. Розмір іграшки не повинний бути менше чим 7х7 см або 8х8 см.
2) Показ виконання операцій вчителем:
а) поділити листок паперу навпіл по довжині;
б) поділити листок паперу навпіл по ширині;
в) відкласти від середини листка в різні боки по чотири сантиметри;
г) замалювати спочатку коло, а потім штрихами зобразити об’ємну кульку;
д) зобразити деталі на іграшці ( очі, ніс, вуха, щічки, руки, ноги тощо);
ж) підписати назву іграшки з її обраним ім’ям.
3) Забезпечення учнів необхідними інструментами та матеріалами: олівець, папір формату А-4, гумка, лінійка.
4) Самостійне виконання завдань практичної роботи.
5) Контроль вчителя з метою виявлення недоліків у знаннях та вміннях учнів.
6) Підведення підсумків практичної  роботи №1.
Практична робота №2
Виготовлення викрійок обраної іграшки
(диференційовано, за вибором учня)
1) Аналіз завдань практичної роботи:
а) розглянути малюнки та викрійки іграшок, які до них пропонуються (Додаток Б. Викрійки для іграшки);
б) одержані викрійки деталей обраної вами іграшки прикласти до картону та акуратно обвести простим олівцем;
в) вирізати ножицями по наведеним лініям деталі іграшки;
г) підписати викрійки деталей іграшок за зразком, вказуючи назву деталі та її кількість;
д) викрійки розмістити у файлах або конвертах. Підписати на конверті назву іграшки.
2) Показ виконання операцій вчителем.
3) Забезпечення учнів необхідними інструментами та матеріалами:
викрійки  деталей іграшки (з картону), простий олівець, картон, ножиці, конверти або файли.
4) Безпека праці під час виконання практичної роботи при роботі з ножицями.
5) Самостійне виконання завдань практичної роботи.
6) Контроль вчителя з метою виявлення недоліків у знаннях та вміннях учнів.
7) Поточний інструктаж (індивідуальний або груповий).
8) Самоконтроль та взаємоконтроль учнів.
9) Перевірка наявності викрійок  та якості їх вирізування, правильності підписування.
10. Підведення підсумків практичних робіт № 1 та № 2:
а)  демонстрація кращих робіт;
б) аналіз допущених помилок та шляхи їх усунення;
в)  оцінювання виконаних учнями робіт з мотивуванням оцінок      (ескізи та викрійки).
11. Рефлексія
- Що нового дізналися на уроці?
- Чого навчилися?
- Яку роботу виконали?
- Які завдання були визначені на урок?
- Де можна використати набуті знання та вміння?
12. Домашнє завдання:
1) розфарбувати кольоровими олівцями ескіз іграшки;
2) підготувати матеріали для оздоблення іграшки: шкіра, кольоровий картон та папір, яскраві клаптики тканини, пряжу, котушкові нитки №10 чорного кольору для вусиків.
13. Прибирання робочих місць, майстерні


Комментариев нет:

Отправить комментарий