суббота, 12 марта 2016 г.

Урок №4
Тема. Оздоблення об’ємної іграшки.
Практична робота:   Прикріплення  деталей до помпона. Остаточна обробка  
                                      іграшки.
Мета: навчальна – формування  поняття  про  види  та  способи  оформлення
                                 «обличчя»  та  «мордочок»  у  іграшок;
                              –  забезпечення  засвоєння технології  кріплення деталей до
                                  помпона;
          розвиваюча – розвиток   спостережливості,  творчої   фантазії,   відчуття
                                  пропорційності при оздобленні іграшки;
            виховна   –   виховання естетичного смаку, інтересу до рукоділля.
Матеріально-технічне оснащення уроку: малюнки: « Вирази «обличчя» та «мордочок»  у іграшок»,  «Оформлення «обличчя» у ляльки»,  «Оформлення  «мордочки» у звірят», зразки іграшок.
Інструменти та матеріали: помпони, деталі для іграшки, клей ПВА, щіточка
Міжпредметні зв’язки: образотворче мистецтво – зображення людей та тварин.
Тип  уроку:  комбінований    
Основні поняття:  вирази  обличчя,  пропорційність  деталей, приклеювання
                                  деталей.
Структура уроку
1. Організаційно-підготовчий етап – 1 хв
2. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів – 2 хв
3. Мотивація навчальної діяльності – 1 хв
4. Оголошення, подавання теми уроку – 1 хв
5. Повідомлення очікуваних  навчальних результатів для учнів на урок – 2 хв
6. Вивчення нового матеріалу – 6  хв
7. Осмислення учнями нового матеріалу – 2 хв
8. Формування умінь та навичок. Практична робота – 15  хв
9. Підведення підсумків уроку – 5 хв
10. Рефлексія –2 хв
11. Домашнє завдання – 2 хв
12. Прибирання робочого місця – 1хв
Хід уроку
1. Організаційно-підготовчий етап
o   перевірка наявності учнів;
o   стан здоров’я учнів (візуально);
o   наявність спеціального одягу у дітей;
o   готовність учнів до уроку;
o   підготовка робочих місць.
2. Актуалізація опорних знань та умінь (чуттєвого досвіду)
- Чи доводилось вам бачити як оформляється  «обличчя» у ляльки, «мордочка» у звірят?
- Які елементи оздоблення нам для цього знадобляться?
- Який вираз обличчя може мати іграшка?
- Який вираз обличчя ви хотіли б надати вашій іграшці?
3.  Мотивація навчальної діяльності
Для того, щоб іграшка мала естетичний та привабливий вигляд, потрібно знати,  як оформляти «обличчя» у ляльки, «мордочку» у звірят. Отже, ми сьогодні на уроці займемося  прикріпленням деталей до помпона, а найкраще це робити за допомогою клею.
4. Оголошення ,  подавання  теми  уроку
Оздоблення об’ємної іграшки.
5. Повідомлення очікуваних навчальних результатів для учнів на урок:
*учні повинні знати:  правила оформлення «обличчя» у ляльки  або
                                        «мордочки» у звірят,
                                        способи приклеювання деталей  до ворсистого
                                         помпона,
                                         санітарно-гігієнічні вимоги при роботі з клеєм.
*учні повинні уміти:   прикріплювати до іграшки парні та непарні деталі,          
                                         правильно, не порушуючи пропорції іграшки,
                                         розташовувати на голові очі й ніс, рот та вуха, щічки
                                         та язичок, берет або капелюх,
                                         організовувати робоче місце, дотримуватись
                                         санітарно-гігієнічних вимог та культури праці.
6. Вивчення нового матеріалу
 Вступна бесіда вчителя.
Отже, ми з вами з’ясували, що іграшка може мати різноманітний вираз обличчя. Вона здаватиметься веселою або сумною, симпатичною або сердитою, здивованою, серйозною.
- А від чого залежить вираз обличчя іграшки?
Вираз обличчя іграшки залежить від форми очей, носа, рота, вух та правильного їх розташування на голові. Існує кілька загальних правил. У звірят очі розташовують на рівні перенісся, а ніс - посередині нижньої половини мордочки. У ляльок очі розміщують на умовній лінії , що ділить обличчя  навпіл – на верхню та нижню частини. (Додаток А. Оформлення «обличчя» у ляльки. Оформлення «мордочки» у звірят)
Але часом можна навмисно порушити ці пропорції, щоб підкреслити характер або настрій іграшки (Додаток Б. Вирази «обличчя» та «мордочок» у іграшок)
Розгляньте малюнок.
- Що на ньому зображено? (Різні вирази «обличчя»  та «мордочок» у іграшок)
Знайдіть іграшку, у якої злий вираз обличчя.
- Де у такої іграшки розташовані очі? (Майже  під лобом.)
- А який у такої іграшки рот? (Великий, з якого навіть можуть виглядати зуби).
Знайдіть на малюнку іграшку, у якої здивований вираз обличчя.
- Як розташовані на обличчі очі у такої іграшки? (Близько один до одного, майже поряд)
- Де знаходяться брови?
Отже, щоб підкреслити настрій іграшки, можна порушити пропорції.
Інколи у зробленої вами іграшки одразу не виходить той вираз обличчя, який ви задумали. Не журіться. Спробуйте ще і ще раз пересунути очі й носик. Ніколи не поспішайте їх приклеювати – намагайтеся будь-що надати обличчю вашої іграшки потрібний вираз.
7. Осмислення учнями нового матеріалу
- Які правила оформлення «обличчя» у ляльки?
- Які правила оформлення «мордочки» у звірят?
8. Практична робота.
Прикріплення деталей до помпона. Остаточна обробка іграшки.
1)    Аналіз завдань практичної роботи
Підготувати  деталі та приміряти їх до помпонів. Знайти найбільш вдале місце їх розташування. При роботі можна користуватися додатком А.
Для того, щоб прикріпити вуха зайчику або котику, ручки до капітошки, потрібно  у помпона  розсунути ворсинки в різні боки. Намастити клеєм край деталі на відстані 5-7 мм з обох боків, притулити до отвору, який утворився у помпоні, та притиснути ворсинки до деталі з обох боків.
Очі, щічки,  намастити клеєм з тильного боку  та прикріпити  до помпона в обраному місці.
Лапки, ніжки змастити клеєм на 2/3 частини деталі (перед лапки не намащувати клеєм) на лицьовому боці та притиснути помпон до них. Деталям дати час просохнути, не чіпаючи їх протягом 15-20 хв.
2)    Показ виконання операцій вчителем.
3)    Забезпечення учнів необхідними інструментами та матеріалами: клей,  щіточка, деталі іграшки, помпон.
     4) Санітарно-гігієнічні вимоги при роботі з клеєм .
     5) Самостійне виконання завдань практичної роботи.
     6) Контроль вчителя за роботою учнів.
Перевірка правильності виконання прийомів роботи по прикріпленню деталей іграшок. Звернути увагу на охайність при роботі з клеєм, здійснити додаткові пояснення та показ трудових прийомів.
      7) Поточний інструктаж (індивідуальний або груповий).
      8) Самоконтроль та взаємоконтроль учнів.
      9) Підведення підсумків практичної роботи:
а) демонстрація кращих робіт;
б) аналіз допущених помилок та шляхи їх усунення;
9. Підведення підсумків уроку
Оцінювання практичної роботи з мотивуванням оцінок. Виставлення оцінок у журнал і щоденники.
10. Рефлексія
- Які завдання були визначені на урок?
- Чи задоволені ви іграшкою, яку самостійно виготовили?
- Наскільки реальні результати збігаються із завданнями ,  визначеними на урок?
- Якби вам довелося виготовити таку ж іграшку вдруге, то що б  ви змінили у своїй роботі?
- Що потрібно зробити для того, щоб мати кращі результати роботи?
- Де можна використати набуті знання та вміння?
11. Домашнє завдання.
Підготувати папір формату А-4. Здійснити пошук виробів-аналогів  (три  моделі ляльок)
12. Прибирання робочих місць, майстерні.


Урок №3
Тема:  Технологія виготовлення деталей для об’ємної іграшки.
Практична робота:  Виготовлення  елементів оздоблення для  іграшки.
Мета:   навчальна - формування поняття про симетричне та асиметричне   
                                   розташування деталей іграшки;
                                 - забезпечення  засвоєння технології виготовлення
                                   деталей для  іграшки;
              розвиваюча – розвиток   моторних навичок -  точності рухів, їх
                                      швидкості, сили, координації; окоміру;
              виховна        - виховання охайності під час виготовлення деталей   
                                     іграшки, бережливого  ставлення до  конструкційних
                                     матеріалів.
Матеріально-технічне оснащення уроку: ескізи іграшок , викрійки  деталей для  різних іграшок на основі помпона, зразки іграшок, малюнки: « Правила розкроювання парних деталей у іграшках», «Форми очей у іграшок»,  «Форми носів у іграшок»
Інструменти та матеріали: олівець, гелеві ручки для оформлення очей, кольоровий папір та  картон, яскраві клаптики тканини, пряжа, клей ПВА, щіточка, ножиці.
Міжпредметні зв’язки: образотворче мистецтво – зображення людей та
                                           тварин.
Тип  уроку:  комплексне використання  знань та способів  діяльності 
                        ( комбінований )
Основні поняття: симетрія, асиметрія, парні і непарні деталі, вісь симетрії,
                                 капелюх, криси капелюха, міні-помпон, циліндр.
Структура уроку
1. Організаційно-підготовчий етап – 1 хв
2. Повторення вивченого матеріалу – 3 хв
2. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів – 1хв
3. Мотивація навчальної діяльності – 1 хв
4. Оголошення, подавання теми уроку – 1 хв
5. Повідомлення  очікуваних навчальних результатів для учнів на урок –  2 хв.
6. Вивчення нового матеріалу – 8 хв
7. Осмислення учнями нового матеріалу – 1 хв
8. Практична робота – 14 хв
9. Підведення підсумків уроку – 3 хв
10. Рефлексія –2 хв
11. Домашнє завдання – 2 хв
12. Прибирання робочого місця – 1хв
Хід уроку
1. Організаційно-підготовчий етап
o   перевірка наявності учнів;
o   стан здоров’я учнів (візуально);
o   наявність спеціального одягу у дітей;
o   готовність учнів до уроку;
o   підготовка робочих місць.
2. Повторення вивченого матеріалу
2.1.         Фронтальне опитування:
а) Як виготовляється помпон?
б) Яку іграшку ви обрали для виготовлення?
в) Як можна змінювати розміри деталей іграшки?
г)  Які іграшки вам доводилося бачити в торгівельній мережі?
д) Як називаються іграшки, які  виготовлені з текстильних матеріалів?
                2.2.  Індивідуальне опитування:
- На демонстраційній рамці прошити шов «уперед голку»;
- Збільшити викрійку деталі іграшки (вухо для котика);
- Зменшити  викрійку для іграшки (вухо для зайчика).
3. Актуалізація опорних знань та умінь (чуттєвого досвіду)
- Які деталі потрібні  для оформлення іграшки ? (Берет, міні-помпон,капелюх, щічки, ніс, очі, вуха, язичок, лапки, ручки, ніжки)
4. Мотивація навчальної діяльності
         Для того щоб  створити іграшку, потрібно  уміти виготовляти  деталі  з різних конструкційних  матеріалів, знати властивості цих матеріалів. Цим ми займемося  сьогодні на уроці.
5.   Оголошення, подавання теми  уроку
 Технологія виготовлення деталей для об’ємної іграшки.
6. Повідомлення очікуваних навчальних результатів для учнів на урок:
* учні повинні знати:   правила викроювання  парних деталей, безпечні  
                                        прийоми роботи при виконанні ручних робіт;
* учні повинні вміти:  уміти виготовляти з різних конструкційних матеріалів
                                        парні  та непарні деталі для іграшки, економно
                                        використовувати матеріали,   організовувати робоче
                                        місце, дотримуватися  правил безпечної праці та   
                                        санітарно-гігієнічних вимог.
 7. Вивчення нового матеріалу
         7.1. Вступна бесіда вчителя.
- Діти, уважно подивіться на іграшку, звернувши увагу  на її праву та ліву частини.
- Які ці частини у іграшці? (Ці  частини - симетричні)
- А що ж таке симетрія?
Симетрія  - це рівномірне пропорційне розміщення частин цілого відносно площин або центра.
         Отже, можна зробити такий  висновок : якщо іграшку умовно поділити вздовж на  дві однакові частини,  то права і ліва   сторони будуть дзеркально симетричні. А лінія, якою умовно поділили іграшку, називатиметься віссю симетрії. У зв’язку з цим висновком – маємо парні деталі.
- Які це деталі на іграшках? (Учні пояснюють)
         Ось чому потрібно викрійки парних деталей обводити двічі – спочатку з правого , а потім з лівого боку.
         У капітошки беретик, капелюшок у качечки знаходяться посередині  іграшки. Вони також симетричні.
- А якщо  їх приклеїти трохи на бік? Чи будуть вони симетрично розташовані відносно вісі симетрії і відповідно частин іграшки? (Ні)
Отже, тоді кажуть про асиметричність такого виробу.
Асиметрія – це порушення симетрії елементів у межах цілого.
- Які можуть бути очі у іграшок за кольором та формою?
       Очі у іграшок можуть бути різноманітні. Робити їх можна з ґудзиків на ніжці. Якщо під темний ґудзик підкласти шматочок світлого матеріалу чи клейонки, ґудзик здаватиметься зіницею. Можна зробити навпаки – на світлий ґудзик наклеїти зіницю з темного паперу. Як правило під зіницю роблять світлу підкладку, хоча інколи буває потрібна кольорова. Наприклад, у кішки, лева, тигра вона може бути зелена, а у сіамської кішки яскраво-блакитна. По формі очі можуть бути і круглі, і видовжені, й овальні – все залежить від вашого задуму.   Дуже цікаві «рухливі» очка можна зробити з прозорих пластмасових упаковок для ліків. Виріжте два футлярчики                          (з припуском) і наклейте їх на папір. В середину кожного не забудьте вкласти маленьку кульку: дробинку, перчинку або намистинку. Стежте, щоб кулька не приклеїлася до паперу: вона має вільно «бігати» всередині ока.
 - Які форми носів ви бачили у звірят?
      Ніс у звірят робиться дуже просто. Візьміть клаптик блискучої чорної тканини, оксамиту  або м’якої клейонки. Виріжте кружальце, стягніть його по колу міцною ниткою. Вийде капшучок. Щільно наповніть його ватою, щоб він перетворився у кульку. Ця кулька і буде носиком. Майте на увазі, що у песиків носи трохи більші, ніж у котенят.  Взагалі котенятам більше пасуватиме ніс у вигляді трикутничка. Вибір форми носика залежатиме від вашої фантазії. (Додаток А. )
8. Осмислення учнями нового матеріалу.
- Як потрібно обводити парні деталі?
- Які по формі очі можуть бути у іграшок?
- Які форми носів можуть бути у звірят?
9. Практичні роботи
Практична робота №1
Виготовлення парних деталей до іграшки ( за вибором учнів)
1)    Аналіз завдань практичної роботи.
У іграшок на основі помпонів, які ви обрали, є парні деталі. Це лапки -  у котика, зайчика, качечки, ручки та ніжки  - у капітошки. Ці деталі виготовляються з кольорового картону. Для цього можна використати картон з коробок для цукерок. Всі парні деталі потрібно обвести двічі – спочатку з одного боку, потім з іншого.
2)    Інструктаж до виконання практичної роботи.
Щоб якісно виготовити деталі для іграшок, потрібно покласти викрійку на картон або кольоровий папір, міцно її притиснути і почати обводити. Стежте за тим , щоб викрійка не зсувалася.
3)    Показ виконання операцій вчителем.
4)    Забезпечення учнів необхідними інструментами та матеріалами:
кольоровий папір та картон, олівці, ножиці, викрійки парних деталей.
5) Безпека праці: дотримуватись  безпечних прийомів роботи з ножицями.
6) Самостійна робота учнів: виготовлення парних деталей з кольорового       картону та паперу.
7) Контроль учителя за роботою учнів. Перевірити  правильність виконання прийомів роботи по виготовленню деталей іграшок, звернути увагу на недоліки, здійснити додаткові пояснення та показ трудових прийомів.
 8) Самоконтроль та взаємоконтроль учнів.
 9) Підведення підсумків практичної роботи №1:
      а) аналіз допущених помилок та шляхи їх усунення;
      б) оцінювання практичної роботи з мотивуванням оцінок.
            Практична робота №2
( диференційовано, за вибором учнів)
1. Виготовлення щічок для зайчика та котика
(Інструкційна карта №1 або №2)
2. Виготовлення берета для капітошки 
(Інструкційна карта №3)
3. Виготовлення капелюха для качечки
(Інструкційна карта №4) 
10. Підведення підсумків уроку:
1.     Аналіз характерних помилок.
2.     Оцінювання виконаних учнівських робіт.
11. Рефлексія
- Які завдання були поставлені пере вами на початку уроку?
- Чи досягли ви очікуваних результатів?
- Які труднощі виникли у вас під час роботи?
12. Домашнє завдання.
Закінчити виготовлення деталей  для іграшки.
         На наступний урок  потрібно принести  помпон, деталі оздоблення, клей ПВА, щіточку для клею.